2022-04-15
Energijos kaupimo įrenginių sistemai įrengti bendrovei „Energy cells“ buvo skirtas 87,6 mln. eurų finansavimas. Jis skirtas pagal Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF). Visa momentinį elektros energijos rezervą ir galimybę savarankiškai dirbti izoliuotu režimu Lietuvai turinčio užtikrinti projekto vertė sieks 109 mln. eurų.
Tai pirmasis tokio masto energetikos projektas Lietuvoje, kuriam buvo patvirtintas finansavimas pagal naująją ES Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę ir pirmasis, kuris jau pradėtas įgyvendinti.
„Projekto įgyvendinimo tempai yra itin ambicingi. Praėjusių metų spalį pasirašėme sutartį su tarptautinį energijos kaupimo įrenginių sistemos pirkimo konkursą laimėjusiu bendrovių „Siemens Energy“ ir „Fluence“ konsorciumu ir jau birželį planuojame statybos darbų pradžią. Momentinio izoliuoto elektros energetikos sistemos darbo rezervo užtikrinimo paslaugą pradėsime teikti nuo šių metų gruodžio“, – sakė projektą įgyvendinančios bendrovės „Energy cells“ vadovas Rimvydas Štilinis.
„Energy cells“ į Lietuvos energetikos tinklą integruos energijos kaupimo įrenginių sistemą, kurios bendra suminė galia ir talpa sieks 200 megavatų (MW) ir 200 megavatvalandžių (MWh). Keturis po 50 MW galios ir 50 MWh talpos energijos kaupimo įrenginių parkus „Energy cells“ įrengs Vilniuje, Šiauliuose, Alytuje ir Utenoje. Energijos kaupiklių sistema tarnaus kaip momentinis izoliuoto darbo energijos rezervas ir užtikrins patikimą, stabilų Lietuvos elektros energetikos sistemos darbą iki sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais, o ateityje prisidės prie sparčios augančių atsinaujinančių energijos šaltinių integracijos.
Energijos kaupimo įrenginių sistemos projektą įgyvendinanti bendrovė „Energy cells“ priklauso energijos perdavimo ir mainų įmonių grupei „EPSO-G“.